DBI 2016 w szkole >>>>

 

 

Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Tegoroczne odbywały się pod hasłem "Razem tworzymy lepszy Internet". Na tablicach ogłoszeń oraz stronie internetowej szkoły znalazły się informacje promujące Dzień Bezpiecznego Internetu. Podjęliśmy szereg działań, w których uczestniczyła cała społeczność szkoły.

W ramach akcji, na podstawie scenariuszy DBI oraz własnych pomysłów, przeprowadzono cykl zajęć edukacyjnych dla uczniów klas 0-6 o bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Dodatkowo, w klasach szóstych odbyły się zajęcia komputerowe na temat "Stop cyberprzemocy!". Wykorzystano telefony komórkowe oraz Internet, by zobrazować problem przemocy i pokazać skutki dla jej ofiar. Uczniowie poznali zasady postępowania w przypadkach cyberprzemocy, a także konsekwencje grożące jej sprawcom.

Oddziały przedszkolne i klasy 1-3 podczas zajęć szkolnych wykonały plakaty na temat „Bezpiecznie korzystamy z Internetu”. Prace zawieszono na korytarzach, by uczniowie z innych klas, jak też wszyscy odwiedzający szkołę, mogli w każdej chwili poczytać, przypomnieć, utrwalić wiedzę o bezpieczeństwie w Internecie.

Nauczyciele informatyki ogłosili konkurs dla klas starszych na prezentację multimedialną  „Bezpieczeństwo w sieci”.

W trosce o bezpieczeństwo korzystania z Internetu zapoznano uczniów z adresami stron internetowych, na których można szukać informacji lub pomocy w razie nieprzewidzianych, niebezpiecznych sytuacji.

W ramach obchodów DBI odbyły się spotkania tematyczne w dwóch grupach wiekowych.

W czasie apelu klas 4-6 uczniowie odgrywali scenki dotyczące nadmiernego korzystania z Internet oraz przestrzegali przed niebezpieczeństwami, jakie można spotkać w sieci. Rozstrzygnięty został również konkurs multimedialny „Bezpieczny Internet”. Najlepsze prezentacje przygotowali uczniowie klasy 5c, a zwycięska praca została przedstawiona społeczności uczniowskiej.

W czasie apelu policjantka Dorota Kowalczyk przeprowadziła pogadankę na temat zagrożeń w Internecie oraz wręczyła nagrody ufundowane przez KPP za najciekawszą scenkę i prezentację multimedialną.

Klasy 1-3 uczestniczyły w spotkaniu integracyjnym. Organizatorki przygotowały uczniom kilka zadań dotyczących zasada bezpiecznego korzystania z Internetu. Dzieci rozwiązywały rebusy i krzyżówki, wymyślały "bezpieczne" nicki, z rozsypanki wyrazowej układały hasło oraz uczyły się śpiewać piosenkę pt. „Fajnie w Internecie”.

Podsumowaniem każdego spotkania były quizy wiedzy o bezpiecznym Internecie.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziliśmy 11 lutego. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane były pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”. Wydarzenie to odbyło się w Polsce po raz dziesiąty.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 r. organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

Dzień Bezpiecznego Internetu w szkole

  • Na godzinach wychowawczych i zajęciach komputerowych nauczyciele przeprowadzili lekcje na temat bezpieczeństwa w sieci.

  • Uczniowie klas 4-6 przygotowali scenki i wykonali prezentacje multimedialne na temat bezpieczeństwa w internecie.

  • Klasy 0-1 wykonały gazetki ścienne na temat "Razem tworzymy lepszy Internet".

  • Klasy 2-6 zrobiły plakaty na temat "Bezpiecznie korzystamy z Internetu".

  • Odbył się apel szkolny poświęcony poruszanej tematyce.

  • Podczas apelu i spotkań z rodzicami policjant  opowiadał o cyberprzemocy i innych zagrożeniach w sieci.

Dla uczniów i nie tylko

Zasady bezpiecznego korzystania z internetu

 

1. Nie udostępniaj swoich prywatnych danych nieznanym osobom

Takie dane jak twoje imię, nazwisko, numer telefonu czy komórki powinny być przez ciebie pilnie strzeżone. Nie należy ich podawać osobom poznanym przypadkowo na czacie czy gadu-gadu. Nigdy nie wiadomo, jak takie osoby będą chciały te dane wykorzystać.

2. Nigdy nie podawaj komuś swojego hasła

Chyba, że masz ochotę na to, by ktoś grzebał w twojej poczcie, koncie w Naszej Klasie, itp. I, na przykład, wysyłał głupie wiadomości do wszystkich twoich znajomych. Jako ty.

3. Używaj programów antywirusowych i antyspamowych.

Warto zabezpieczyć swój komputer, chyba że masz ochotę na to, że ktoś będzie go wykorzystywał do swoich niecnych celów.

4. Update!

To, że masz program antywirusowy, czy antyspamowy to połowa sukcesu. Nie zapomnij włączyć opcji update'owania, czyli aktualizacji tych programów. Dzięki temu, będą zabezpieczały komputer przed najnowszymi wirusami. A nowe wirusy pojawiają się codziennie.

5. Nie wierz wszystkiemu, co czytasz w sieci

W sieci jest wiele stron udających normalne serwisy. Jednak, często są one zrobione tylko po to, żeby wyłudzić twój adres e-mail i zalać potem skrzynkę tonami spamu. Bądź ostrożny rejestrując się w niesprawdzonych serwisach.

6. Nigdy nie umawiaj się na spotkanie z nieznajomą osobą

Fajnie poznać kogoś na czacie, ale czy to znaczy, że chcemy się z tą osobą od razu spotykać? Jaką mamy gwarancję, że poznana w internecie osoba będzie tą samą osobą w "realu"? Żadną. Dlatego lepiej zachować ostrożność i poprosić rodziców o radę.

7. Nigdy nie używaj webkamery podczas rozmowy z osobą, której nie znasz

Jeśli nie masz pewności, z kim rozmawiasz na czasie czy GG, nie zgadzaj się na połączenie wideo. A już szczególnie wtedy, jeśli ta osoba sama go nie udostępnia. Czy chcesz rozmawiać z kimś, kto widzi ciebie, nie widząc go? Raczej nie.

8. Nie odpowiadaj na zaczepki w sieci

Jeśli ktoś wysyła ci obraźliwe maile albo zaczepia na czacie - nie odpowiadaj. Po co się wkręcać? Takie złośliwe osoby tylko na to czekają. Lepiej zignorować ich wiadomości - w końcu znudzi im się wysyłanie tych głupot i poszukają innej ofiary.

źródło: http://www.komputerswiat.pl

Strony, które warto odwiedzić

saferINTERNET-logo

Rady dla rodziców

1. Niech komputer stoi np. w pokoju dziennym dostępnym dla wszystkich.

2. Nie karzmy dziecka za błędy, o których nam mówi.

3. Rozmawiajmy z dzieckiem.

4. Nie bójmy się przyznać do niewiedzy na temat nowych technologii.

5. Bawmy się siecią razem z dzieckiem, wspólnie ją eksplorujmy, poznawajmy.

6. Znajdźmy strony WWW, które zainteresują nasze dziecko i pokażmy mu je.

7. Ustalmy z dzieckiem jasne zasady korzystania z internetu i egzekwujmy je.

8. Porozumiewajmy się z rodzicami kolegów i koleżanek dziecka.

9. Uczmy dziecko zasad bezpieczeństwa, nie straszmy jednak zagrożeniami.

10. Wspomagaj się programami filtrującymi.

Jak rozmawiać z dzieckiem? Jak reagować?

Może się zdarzyć, że podczas korzystania z internetu dziecko natrafi na niedozwoloną treść, stojącą w sprzeczności z prawem (pedofilia, rasizm, etc.). "Owoc zakazany" kusi najbardziej, dlatego nie krzyczmy na dzieci, nie straszmy ich karą. Budujmy atmosferę zaufania, tak by dziecko po tym, jak natrafi na niebezpieczne treści nie bało się z nami rozmawiać i szukać u dorosłych pomocy, wsparcia:

1. Pochwal dziecko, że Ci zaufało i powiedziało o niepokojących zdarzeniach.

2. Nie wpadaj w panikę, ale nie bagatelizuj niepokojących sygnałów.

3. Nie obwiniaj dziecka, nie krytykuj, wytłumacz, że to sprawca jest winien.

4. Daj dziecku poczucie bezpieczeństwa, ciepło i bliskość.

5. Nie popędzaj dziecka, nie zmuszaj do mówienia.

6. Zapewnij dziecku pomoc psychologa.

7. Niczego nie kasuj z komputera.

8. Powiadom policję lub prokuraturę.

źródło: http://www.upc.pl

Co grozi dzieciom w internecie?  

Powszechny dostęp dzieci do komputerów i internetu ma niewątpliwie wiele zalet, ale żaden rozsądny rodzic nie powinien zapominać o ciemnych stronach sieci i zagrożeniach, jakie mogą czyhać na ich pociechy. Bezpieczeństwo najmłodszych w internecie zależy przede wszystkim od tego, czy znają one zagrożenia związane z globalną siecią, doceniają ich wagę i potrafią ich unikać. Co możemy zrobić my, dorośli? Możemy edukować i sprawdzać, co nasze dzieci robią przed komputerem.

Cyberprzemoc

Dzieci bywają okrutne, a nowoczesne technologie dają im nowe możliwości prześladowania rówieśników. W sieci coraz częściej pojawiają się przejawy cyberbullingu, czyli szykanowania, pomawiania i znęcania się psychicznego. Formami ataku są: rozpowszechnianie bez zgody dzieci filmików i zdjęć przedstawiających je w niekorzystnym świetle, preparowanie witryn internetowych, wpisów na forach dyskusyjnych czy dręczenie przez komunikatory sieciowe i na portalach społecznościowych.

Przemoc

Nasze dzieci często lepiej od nas posługują się komputerem, a surfowanie po sieci nie stanowi dla nich problemu. Nawet przedszkolaki, które nie umieją jeszcze czytać, świetnie sobie radzą w internecie. A co dzieci interesuje najbardziej? To, na co mogą popatrzeć, czyli filmiki i obrazki. Tyle tylko, że przypadkowe klikanie może zaprowadzić naszą pociechę na strony, które nawet dorosłego przyprawiłyby o dreszcze. Zdjęcia, filmy i gry ukazujące przemoc i brutalne zachowania - wobec ludzi i zwierząt - to treści, którymi internet jest wprost zalany.

Wulgaryzmy

Bajki, kolorowe kreskówki, gry, układanki, piosenki dla dzieci - tego szukają w internecie rodzice dla swoich małych pociech. Tyle tylko, że w sieci (na przykład na popularnym YouTube) bajka o Kopciuszku czy Królewnie Śnieżce może okazać się przerobionym filmikiem z dialogami, których na pewno nie chcielibyśmy puszczać naszemu dziecku. Sprawdzajmy, co naprawdę kryje się pod nazwą bajki, którą chcemy pokazać dziecku.

Naciąganie

Należy uważać na płatne SMS-y, zachęcanie do zakupów.

Niebezpieczne treści

Anonimowość daje wielu internautom śmiałość do wyrażania i publikowania w sieci treści wulgarnych i niebezpiecznych. Pomijając aspekt prawny, miejmy świadomość, że nasze dzieci narażone są na ich czytanie.

Nielegalne treści

O ile większość rodziców zdaje sobie sprawę z oczywistych zagrożeń, o tyle niewielka jest świadomość tego, że dzieci też często same dopuszczają się różnych przewinień. Czy jesteśmy pewni, że nasze dziecko nie rozpowszechnia w sieci utworów chronionych prawem autorskim?

Pornografia

O ile w realnym świecie, możemy uchronić nasze dzieci przed treściami pornograficznymi, o tyle w sieci jest to dużo trudniejsze. Wystarczy kilka kliknięć, by nasze dziecko znalazło strony, których nie powinno oglądać. Negatywny wpływ tego typu treści na małe dzieci jest ogromny.

Edukacja dzieci i rodziców

W sieci znajdziemy zagrożenia, ale też fachową pomoc. Dla wielu organizacji społecznych bezpieczeństwo naszych dzieci w internecie jest priorytetem.

źródło: http://www.komputerswiat.pl