7 września 2019 r.

Śladami II wojny światowej

Nasza szkoła kontynuuje współpracę z Regionalnym Stowarzyszeniem Polskich Dzieci Wojny w Ełku. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób może odbywać się integracja pokoleniowa wokół tematu II wojny światowej, którą członkowie Stowarzyszenia przeżyli, a uczniowie znają tylko z kart historii. Dla młodzieży jest to szansa na spotkanie, rozmowę i inne spojrzenie na historyczne wydarzenia. Po raz kolejny Stowarzyszenie zaprosiło nauczycielkę historii Jolantę Bowżyk wraz z czwórką uczniów, na organizowaną przez siebie 7 września, w sobotę, na wycieczkę śladami II wojny światowej.

Uczniowie: Dawid Jermakow, Jakub Malinowski, Aleksander Waszkiewicz i Jan Mikiewicz wraz ze swoją nauczycielką i członkami Stowarzyszenia pojechali do Olsztynka. Uczestnicy złożyli kwiaty przy pomnikach ofiar hitlerowskiego Obozu Jenieckiego Stalag I Hohenstein. Jak wyglądał obóz i Mauzoleum Hindenburga w Olsztynku można było dokładnie zobaczyć w Multimedialnym Muzeum Obozu Jenieckiego I B.

Wycieczkowicze mieli także okazję obejrzeć Dom Mrongowiusza w Olsztynku. Uczniowie dobrze się bawili w Salonie Wystawowym, pokazującym historię powstawania tkanin. Atrakcją była także wizyta w Hucie Szkła Artystycznego oraz w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.

Jolanta Bowżyk