9 czerwca kl. 4c wybrała się do Wioski indiańskiej w Spytkowie k. Giżycka. Na miejscu czekało na nas szereg atrakcji. Na początku wysłuchaliśmy dość długiego wykładu nt. ziół i roślin leczniczych. Rośliny te mogliśmy również zobaczyć rosnące na dużej rabacie na podwórzu gospodarstwa. Z zasuszonych roślin każdy z nas wykonał pachnącą zawieszkę np. do łazienki. Mogliśmy zobaczyć i pokarmić, pod nadzorem gospodarzy, zwierzęta takie jak min. rzadkie gatunki kur, króliki, a nawet szopa pracza. Poznaliśmy historię Indian Ameryki Północnej, ich kulturę i zwyczaje. Mogliśmy podziwiać wiele artefaktów indiańskich, a niektóre z nich liczyły nawet po 200 lat. Niektórzy z nas, na wzór pierwszych osadników wyłowili drobinki "złota". Pani gospodyni poczęstowała nas miętowymi mufinkami oraz napojem z kwiatu bzu czarnego. Pychotka :))) Mieliśmy okazję postrzelać z łuku, rzucać do celu oraz zaliczyć tor przeszkód. Zabawom i szaleństwom na świeżym powietrzu nie było końca. Najważniejsze, że nie padał deszcz, bo tego najbardziej się obawialiśmy. Radośni, pełni energii i z pięknymi pamiątkami wróciliśmy do domu.
Aktualności
4c w Wiosce Indiańskiej
- 1
Polonistka mnie nie zagnie...
Warsztaty kulinarne w restauracji Dos Patos
9.06.2025r. klasa 1a wybrała się na wyjątkowe wyjście do restauracji Dos Patos. Podczas wizyty dzieci miały okazję poznać przepis na doskonałe ciasto do pizzy. Dowiedziały się, jakie składniki są potrzebne oraz w jaki sposób przygotować ciasto, aby było idealne. Następnie uczniowie, pracując w parach, samodzielnie tworzyli swoje pizze. Każde dziecko mogło wybrać ulubione składniki i ułożyć je według własnego pomysłu. Gotowe pizze zostały upieczone w specjalnym piecu, w temperaturze przekraczającej 300°C, co pozwoliło uzyskać idealnie chrupiące ciasto. Po wypieczeniu wszystkie dzieci wspólnie degustowały przygotowane przez siebie pizze. Wyjście było nie tylko pyszną przygodą kulinarną, ale także świetną okazją do nauki i współpracy. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń.
6
XXIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieckim
Master of English - wyniki
Zapraszamy
Klasa Ia i kl. Id na tropie wielkich przygód. Wycieczka do Łomży i Nowogrodu.
4 czerwca uczniowie klasy 1a i 1d ruszyli w podróż, która miała w sobie wszystko: teatr, edukację, obiad i… młyn wodny! Tak, to była wycieczka do Teatru Lalki i Aktora w Łomży oraz do Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Brzmi poważnie? Spokojnie – było super!
Na dobry początek – teatr! Obejrzeliśmy spektakl „Calineczka”, który wciągnął nas od pierwszej minuty. Była magia, były emocje, były... lalki! I to jakie! Nawet ci, którzy zwykle nie przepadają za bajkami, siedzieli jak zaczarowani.
Po przedstawieniu nie uciekliśmy do autobusu (chociaż niektórzy już kombinowali), tylko zostaliśmy na spotkaniu z aktorem. Pokazał nam, jak mówić wyraźnie (czyli nie bełkotać!), jak poruszać się po scenie i jak wiele można powiedzieć samym ciałem – bez słów. Niektórzy z nas odkryli w sobie aktorskie talenty... a inni przynajmniej się pośmiali. Potem przyszedł czas na coś dla ciała – pyszny obiad w Nowogrodzie! Nabraliśmy sił, bo czekała nas wędrówka po Skansenie Kurpiowskim. To miejsce wygląda jak z innej epoki.
Drewniane domki, stare sprzęty, młyn wodny, kuźnia – aż chciało się założyć lnianą koszulę i zamieszkać tam na stałe! (No dobra, może bez Wi-Fi byłoby ciężko...)
Spacer po skansenie był jak lekcja historii bez ławek i dzwonków – i zdecydowanie ciekawsza. Dowiedzieliśmy się, jak kiedyś żyli ludzie, jak pracowali i jak wyglądało ich codzienne życie. Nawet pogoda z nami współpracowała! Zmęczeni, ale szczęśliwi, wróciliśmy do Ełku. Po drodze niektórzy zasnęli, inni dzielili się wrażeniami, a jeszcze inni pytali, kiedy znów gdzieś jedziemy.
To była jedna z tych wycieczek, które się długo wspomina – i z uśmiechem, i z ochotą na więcej!
20
Lwiątko 2025
Serdecznie gratulujemy!
Zaproszenie
Wycieczka klasy 4e do Farmy Mazurskiej w Szarejkach
3 czerwca uczniowie klasy 4e mieli okazję spędzić niezapomniany dzień na Farmie Mazurskiej w Szarejkach. Wycieczka była pełna wrażeń i pozwoliła na bezpośredni kontakt z naturą oraz poznanie życia na wsi.
W programie wyjazdu znalazły się m.in.:
- pieczenie chleba – każdy mógł samodzielnie przygotować i upiec własny bochenek,
- ognisko z pieczeniem kiełbasek,
- dojenie kóz – dla wielu dzieci było to pierwsze takie doświadczenie,
- zwiedzanie zagrody ze zwierzętami gospodarskimi, takimi jak owce,kozy, krowy, kury czy króliki,
- degustacja świeżego mleka koziego,
- czas na zabawę na placu zabaw,
- poczęstunek domowym kompotem z owoców.
To był dzień pełen radości, śmiechu i nauki przez doświadczenie. Dziękujemy gospodarzom Farmy Mazurskiej za gościnność i wspaniałą atmosferę!
2
Międzyszkolny Konkurs Wiedzy "Znam swoje miasto – Ełk"
30 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Znam swoje miasto – Ełk. Uczennice Zosia Salik, Wiktoria Wierzchoń i Laura Ziarko reprezentowały naszą szkołę. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością historii i teraźniejszości Ełku. Konkurs składał się z trzech etapów. Dziewczyny doszły do finału, w którym zostały pokonane przez Zespół Szkól Samorządowych. Nasze uczennice spisały się świetnie!
XV KONKURS RECYTATORSKI
XV KONKURS RECYTATORSKI
KOLOR W CZERWIENI, KOLOR W BIELI...
z okazji 600-lecia Ełku
30 maja 2025 r. już po raz piętnasty odbył się w Szkole Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku Powiatowy Konkurs Recytatorski Kolor w czerwieni, kolor w bieli….więcej
8
Pięknie malujemy i recytujemy
30 maja w SP nr 1 odbył się Międzyszkolny Konkurs „Przyjaciel to skarb”. Nasi uczniowie malowali i recytowali z wielkimi sukcesami. W kategorii klas 2 „Recytacja” Szymon Zych zdobył 1 miejsce, a Laura Cwalina 2 miejsce. W malowaniu wśród klas 2 Iga Młynarczyk zdobyła 2 miejsce, a wśród klas 5 Dominika Piotrowska 1 miejsce.
Wielkie gratulacje!
Nasi uczniowie po raz kolejny zabrali głos w miejskiej radzie.
29.05.2025r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Ełku odbyła się VIII Sesja Dziecięco- Młodzieżowej Rady Miasta.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIIa, Liliana Pińczak i Szymon Trzonkowski. Obradowano m. in. w sprawach utworzenia Młodzieżowej Rady Sportu i Rekreacji, poszerzenia oferty wydarzeń kulturalnych dla młodzieży, stworzenia schroniska dla zwierząt oraz 600 metrów ścieżek rowerowych na 600 lecie miasta Ełku.
Spotkanie z władzami lokalnymi przebiegło w miłej atmosferze, na pewno zachęci młodych ludzi do angażowania się w działania społeczne, projekty obywatelskie czy wolontariat.
Sukces naszego ucznia
Mikołaj Kiluk, uczeń kl. Ib został laureatem konkursu pod tytułem „Ełk oczami dziecka - przesłanie do przyszłości". Jest to ogromny sukces, gdyż tylko 4 prace konkursowe laureatów z całego miasta trafią do kapsuły czasu na 50 lat.
Kapsuła zostanie uroczyście zamknięta w CEE w piątek 30 maja.
Gratulujemy!
Spotkanie integracyjne 1e
28.05.2025r odbyło się spotkanie integracyjne z udziałem dzieci i ich rodziców. Celem wydarzenia była wspólna zabawa, wzmocnienie więzi oraz integracja środowiska szkolnego i rodzinnego.
Spotkanie rozpoczęło się występem dzieci, wspólnym ogniskiem, przy którym uczestnicy mogli piec kiełbaski, pianki i dzielić się przygotowanymi smakołykami. Atmosfera była ciepła i radosna, sprzyjająca rozmowom i wzajemnemu poznawaniu się.
Po ognisku zorganizowano zawody rodzice kontra dzieci, które wzbudziły wiele emocji i śmiechu. Wśród konkurencji znalazły się m.in.: wyścigi z jajkiem, bieg z woreczkiem na głowie, wyścigi w workach
Zabawy były prowadzone w duchu zdrowej rywalizacji i współpracy. Uczestnicy dopingowali się nawzajem, a najważniejszym zwycięstwem była dobra zabawa i wspólnie spędzony czas.
Serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom za zaangażowanie, pomoc w organizacji wydarzenia i wspaniałą atmosferę!
7
IV Forum Młodych Historyków
29 maja 2025 r. w Szkole Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełkuodbyło się IV Forum Młodych Historyków- (nie)ZAPOMNIANE MIEJSCA NASZEJ MAŁEJ OJCZYZNY. 600-lecie Ełku.
Naszą szkołę godnie reprezentowała Karolina Nowak, uczennica klasy 6b, która pod opieką pani Krzysztofy Sokołowskiej, przygotowała wystąpienie pt.: ,,Umarli rzucają cień – historia Ełku na miejskiej nekropolii”.
Karolina z wielką łatwością przyciągnęła uwagę słuchaczy, snując opowieść o zapomnianych kartach historii naszego miasta, zapisanych na nagrobkach ełckiej nekropolii. Jej prelekcja była pełna emocji, zaangażowania i autentycznej pasji. Dziewczyna ukazała, że miejsca, które często mijamy w codziennym pośpiechu – takiej jak Cmentarz Komunalny – kryją w sobie świadectwa przeszłości, opowieści o ludziach, którzy współtworzyli historię Ełku.
Wystąpienie Karoliny nie tylko przywróciło pamięć o tych, którzy odeszli, lecz również skłoniło uczestników forum do refleksji nad rolą lokalnej historii i koniecznością pielęgnowania pamięci o przodkach. Jej słowa ożywiły na nowo miejsca, które wydawały się zapomniane, nadając im głębszy sens i znaczenie.
Pewność siebie, z jaką przemawiała nasza wychowanka, oraz ogromna pasja, jaką włożyła w przygotowanie prezentacji, sprawiły, że jej wystąpienie na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych. Była to nie tylko lekcja historii, lecz także wzruszające spotkanie z przeszłością naszej Małej Ojczyzny.
Udział klasy 7d w grze terenowej „Tajemnicze pudEłko” – 28 maja 2025 r.
28 maja 2025 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w grze terenowej „Tajemnicze pudEłko”, zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 1. Naszą placówkę reprezentowała klasa 7d pod opieką pani Agnieszki Podwojskiej.
Gra obejmowała dziesięć stacji zadaniowych, rozmieszczonych w centrum miasta. Na każdej z nich uczniowie mieli do wykonania różnorodne zadania – od zagadek logicznych, przez zadania matematyczne, aż po wyzwania wymagające wiedzy ogólnej i współpracy w zespole. Uczestnicy poruszali się po mieście, zdobywając kolejne wskazówki i rozwiązując łamigłówki prowadzące do celu.
Finał gry odbył się w Urzędzie Miasta, gdzie zlokalizowana była ostatnia stacja. Tam nastąpiło uroczyste zakończenie wydarzenia oraz wręczenie pamiątkowych upominków wszystkim uczestnikom.
Wyniki XV Powiatowego Konkursu Recytatorskiego
Archiwum Aktualności